• Lauenburg in Pommern - Lębork wczoraj i dziś
  Lauenburg in Pommern - Lębork wczoraj i dziś
 • Lauenburg in Pommern - Lębork wczoraj i dziś
  Lauenburg in Pommern - Lębork wczoraj i dziś
 • Lauenburg in Pommern - Lębork wczoraj i dziś
  Lauenburg in Pommern - Lębork wczoraj i dziś
 • Lauenburg in Pommern - Lębork wczoraj i dziś
  Lauenburg in Pommern - Lębork wczoraj i dziś
 • Lauenburg in Pommern - Lębork wczoraj i dziś
  Lauenburg in Pommern - Lębork wczoraj i dziś
 • Lauenburg in Pommern - Lębork wczoraj i dziś
  Lauenburg in Pommern - Lębork wczoraj i dziś
 • Lauenburg in Pommern - Lębork wczoraj i dziś
  Lauenburg in Pommern - Lębork wczoraj i dziś

Lista zakładów i fabryk

  Alburg & Pierags, Frisier-Salon
Salon fryzjerski oferujący męską obsługę, męskie strzyżenie i pielęgnację. Ponadto prowadził leczenie wypadania włosów i chorób skóry metodą radiostatyczną, elektrostatyczną i masażem. Zakład znajdował się przy Salvator-Kirchplatz 8.
   
  Amtmann Otto, Buchhandlung 
Jedna z bardziej znanych księgarni oraz sklepów z artykułami papierniczymi w mieście. Zasłynęła głównie ze sprzedaży materiałów naukowych, przyborów szkolnych oraz wyrobów papierniczych. Pondato Amtmann był wydawcą wielu widokówek oraz zajmował się drukiem na zlecenie. Zakład jak i sklep znajdował się na rogu ulic, przy Mühlenstraße 19.
   
  Badengoth Heinrich, Buchdruckerei u. Buchbinder 
Najstarsza i nawiększa w mieście drukarnia, introligatornia i księgarnia. Powstała w 1849 roku. Oferowała sprzedaż m. in. książek, artykułów papierniczych, biurowych, czasopism oraz pomocy naukowych. Firma Badengoth'a zajmowała się między innymi drukarstwem gazet Lauenburger Zeitung oraz kalendarzy Heimatkalender, a także ulotek, papierów reklamowych na zlecenie. W 1918 roku drukarnia została przebudowana, przy czym stare maszyny zastąpiono nową, szybszą, maszyną rotacyjną. Dzięki niej można było drukować 8 stron jednocześnie. Drukarnia znajdowała się przy ulicy Danzigerstraße 114.
   
Baum Max R., Mechanische Weberei, Dampffärberei, Druckerei Baum Max R., Mechanische Weberei, Dampffärberei, Druckerei
Firma powstała prawdopodobnie w roku 1858 jako tkalnia i farbiarnia. Z czasem tradycyjna medota farbiarska zastąpiona została pracą mechaniczną zasilaną parowo. W 1987 roku fabryka rozpoczęła również produkcję włókienniczą. Zakład stopniowo się rozrastał i rozwijał. Lata rozbudowy i unowocześnienia przypadają na 1898 oraz 1903-1907. Na przełomie 1906/1907 zasilanie parowe wyparte zostało przez elektryczność. Napędzająca koniunktura spowodowała, że fabryka stała się jednym z największych przedsiębiorstw w mieście - w 1910 r. zatrudniała 80 robotników1 Maxa R. Bauma zastąpił Hermann Baum.
Fabryka znajdowała się przy Klosterstraße 5.

Max Baum prowadził również sklep z konfekcją damską oraz męską, dywanami oraz innymi wyrobami tekstylnymi. Sklep ten znajdował się przy Markt 10. Baum prowadził go prawdopodobnie na zasadzie franczyzy firmy Berliner Warenhaus. Sklep ten powtał jako oddział tej firmy, jednakże został on przejęty przez fabrykanta. Jego asortyment rozłożony był na trzech kondygnacjach. Oferował szeroki wybór odzieży, dywanów, kołder i innych. 

1 - Dzieje Lęborka, Lębork 2009, s. 332
   
Beckmann Carl & Sohn Beckmann Carl & Sohn, Asphalt-, Dachpappen-, Teerprodukten u. Zementstein-Fabrik
Fabryka cementu, asfaltu, papy dachowej oraz materiałów smolistych. Ponadto prowadzono tam szeroki asortyment materiałów budowlanych, pokryć dachowych a także usługi asfaltowania i izolacji. Oferta zawierała również sprzedaż benzyny, oleju, koksu, węgla i brykietu. Firma założona została w roku 1874 i znajdowała się przy ulicy Kaiser-Henrich-Straße 
   
  Belowski Franz, Zigarrenhandlung
Niewielki sklep zajmujący się sprzedażą wysokiej jakości papierosów oraz cygar w przystępnych cenach. Mieścił się przy ulicy Danzigerstraße 4.
   
Bischoff & Co Bischoff & Co, Obst- u. Gemüsehandlung, Mineralwasserfabrik
Firma zajmujmowała się częściowo handlem owocami, warzywami, drobiem, jajkami, ale również produkcją wody mineralnej. Mieściła się ona przy ulicy Bülowstraße 12.
   
  Bischoff Johannes "Zur kleinen Markthalle", Obst- u. Gemüsehandlung
Jeden z bardziej znanych "zieleniaków" w mieście. Zajmował się tradycyjnie sprzedażą warzyw i owoców. Mieścił się przy Stolperstrasse 11, w lewej części budynku.
   
  Bismarckturm, Restaurant
Najprzytulniejsza restauracja w okolicy, znajdująca się w u podnóży pomnika Otto von Bismarcka będącego wieżą ciśnień (Wieża Bismarcka). Restauracja przyciągała spokojną parkową okolicą, wspaniałym widokiem, a także szerokim asortymentem pierwszorzędnych win, potraw i napojów. "Wieża Bismarcka" była również miejscem imprez i spotkań wielu organizacji, grup społecznych itp. Restauracja znajdowała się na Wilhelmshöhe 2.
   
  Birr Paul, Kürschner
Zakład kuśnierski wraz ze sprzedażą wyrobów. Zajmował się szyciem płaszczy, czapek, serdaków i kożuchów. Znajdował się na parterze Stolperstraße 2.
   
  Birr Max, Kürschner u. Pelze-Verkauf 
Sklep kuśnierski znajmujący się głównie sprzedażą czapek, kapeluszy, galanteri męskiej i futer. Znajdował się przy Stolperstraße 30. Wieszak ze sklepu: wieszak reklamowy
   
  Blasche Erich, Lebensmittelhaus
Restauracja z żywnością domowej roboty wraz z bogatym zapleczem sklepowym. Oprócz kuchni oferowała sprzedaż materiałów kolonialnych, delikatesowych, konfitur, czekolady, kawy, a także owoców, warzyw czy konserw. Znajdowała się przy ulicy Karlstraße 3.
   
Fraaß August Fraaß August, Bakerei, Konditorai, Brotfabrik
Jedna z najbardziej znanych piekarni w mieście Lauenburg. Główny sklep z wyrobami mieścił się przy Markt 24. Nieopodal przy Koppelstraße 2 znajdowała się filia. Od października 1892 roku do końca marca 1893 piekarnia miała przerwę w funkcjonowaniu. W dniu 1 kwietnia 1893 roku piekarnię wydzierżawił późniejszy jej właściciel August Fraaß, wyposażając ją jedynie w piec opalany drewnem. Rok później zakupił kolejny. Piekarnia rozrastała się z biegiem czasu. Cały zakład został zmodernizowany, dwa podwójne piece opalane węglem, a ponadto powstało zaplecze cukiernicze oraz rozpoczęto produkcję lodów w nowoczesnych maszynach. Cztery zaopatrzeniowe wozy wyruszały każdego dnia z piekarni dowożąc pieczywo do punktów sprzedaży w całym powiecie.
   
  Granzin Franz, Steinsetzmeister
Zakład oferujący również swoje usługi w zakresie wszelkiego rodzaju prac brukarski prac ziemnych, kanalizacyjnych.
   
Kalff Leopold & Sohn Kalff Leopold & Sohn, Lauenburger Möbeltransport, Lastwagen, Spedition, Möbeltransport, Kohlenhandlung
Firma spedycyjna, zajmowała się obsługą przeprowadzek, transportem mebli, kufrów, pianin i innych. Dodatkowo prowadziła również usługi fachowego pakowania przedmiotów, usługi magazynowe, odpraw celnych oraz sprzedaż węgla. Późniejszym właścicielem był syn Leopolda – Eugen Kalff. Zakład założony został w roku 1878 i mieścił się przy ulicy Moltkestraße 17-19.
   
Lenz Wilhelm Lenz Wilhelm, Eisen- u. Stahlwaren, Haus u. Küchengeräte, Porzellanwarenhandlung
Pierwszy i najstarszy sklep tego typu w powiecie. Firma założona została przez Wilhelma Lenz w 1840 roku i mieściła się wówczas w budynku Vogteihaus (Dom Wójtowy) przy Markt 28. Nowy budynek wybudowano w roku 1885 roku i tamże firma funkcjonowała do końca wojny. Ostatnim właścicielem był Carl William Lenz. Zakład Wilhelm Lenz zajmował się sprzedażą materiałów przemysłowych na potrzeby ślusarzy, kuźni oraz rolnictwa, wszelkich wyrobów z metalu, przedmiotów blaszanych. Zaopatrywał się również w wyposażenie gospodarstwa domowego t.j. meble, porcelana, sztućce i inne. Ponadto prowadził w sprzedaż broni oraz amunicji na potrzeby myśliwskie. Zakład mieścił się przy Markt 18, na rogu z ulicą Schützenstraße (gdzie jeden z magazynów).
   
Molkerei-Genossenschaft Lauenburg i.Pomm. Molkerei-Genossenschaft Lauenburg i.Pomm., e.G.m.b.H.
Spółdzielnia Mleczarska Lauenburg i. Pomm. powstała 16. Lipca 1894 roku. Pod koniec roku 1895 zrzeszała ona 16 członków z liczbą 695 krów. Według prowadzonyc statystyk w roku 1929 liczba członków była już dwunastokrotnie wyższa, a liczba krów przewyższała czterokrotnie pierwotny stan. Dzięki temu mleczarnia była w stanie prowadzić sprzedaż świerzego mleka na poziomie ponad miliona kilogramów rocznie. Oprócz mleka produkowała ona również nabiał w postaci masła oraz znamienitych gatunków serów tj. tylżycki, limburski czy romadur. Członkowie spółdzieli działali zarówno w jak i poza granicami powiatu.
   
Schauburg Schauburg,  Lichtspiel- u. Theaterhaus
Nowoczesne kino oraz teatr. Historia tej działalności zaczyna się jeszcze przy ulicy Paradestraße 23 (występuje również jako Markt 26), gdzie w budynku należącym do Ludwiga i Markwalda znajdowało się kino. Od 1918 roku należało ono do Oskara Behrendt’a. Ów kino posiadało 200 miejsc siedzących i nosiło nazwę Adler-Lichtspiele. Po po jego śmierci piecze nad interesem objęła żona Gertrud Behrendt. Zakupiła ona budynek przy ulicy Danzigerstraße 11-12, po dawnej wozowni Schulza, i zleciła przebudowę. Zajął się tym Oskar Fischer z Elblinga (Elbląg). Udział w rozbudowie bała również firma Heinricha Hübnera (prace murarskie), braci Siegler (p. malarskie), Wilhelma Weise (elektrotechnika), Rutch (p. szklarskie), Franz’a Gerhardt’a (instalacje), Maxa Gottke (p. stolarskie), Nipkow & Sohn (p. ślusarskie). Firany dostarczyła firma Wilhelm Zeek, krzesła firma Artur Krakows z Königsberga (Królewiec), prace tapicerskie prowadził Richard Koch, dekarskie zaś firma Irrgang. W ten oto sposób, w roku 1928 powstał nowoczesny obiekt skupiający w sobie jednocześnie kino i teatr, mogący pomieścić 580 osób.
   
Siegler August Söhne. Siegler August Söhne, Malermaister
Zakład zajmujący się profesjonalnym malowaniem pomieszczeń, dekaratorstwem, planowaniem wystroju. Był z pewnością autorem licznych reklam i napisów malowanych na witrynach czy murach okolicznych sklepów. Ponadto firma zajmowała się również lakierowaniem i tapetowaniem. Warsztat jak i siedziba firmy znajdowały się przy ulicy Danzigerstraße 99.